Na co zwracać uwagę podczas kontroli Sanepidu?

...

Każdy właściciel lokalu gastronomicznego, nawet wtedy, gdy nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii prowadzenia działalności, odczuwa stres na wieść o kontroli Sanepidu. Pewnie myślisz: Co będzie, jeśli znajdą coś, o czym nie miałem zielonego pojęcia albo czego nie upilnowałem? Co będzie, jeśli któryś z pracowników w danym momencie nie dopełni procedur?


Spokojnie – w naszym poradniku w formie e-booka pt. „Kontrola z Sanepidu” znajdziesz najważniejsze informacje, które pozwolą ci jak najlepiej przygotować się do inspekcji sanitarnej w twojej firmie.

Tymczasem sprawdź już teraz, jak zachować się w momencie wizyty urzędników w lokalu.

Pamiętaj! Pracownik Inspekcji Sanitarnej ma prawo do:

  • wstępu do zakładu pracy, pomieszczeń, urządzeń,
  • wstępu do obiektów znajdujących się na etapie budowy,
  • żądania pisemnych bądź ustnych informacji,
  • wzywania i przesłuchiwania osób,
  • żądania okazania dokumentów oraz do udostępniania danych,
  • pobierania próbek do badań laboratoryjnych.

Sanepid w zakładzie
Pamiętaj, że urzędnicy Inspekcji Sanitarnej powinni się wylegitymować (legitymacja ze zdjęciem) oraz pokazać upoważnienie pisemne do przeprowadzenia kontroli. Jako właściciel lokalu powinieneś zapewnić im fartuchy ochronne – urzędnicy nie powinni chodzić po zakładzie w swojej odzieży.

Przygotowując się do kontroli, zwróć uwagę na elementy, gdzie praktycznie zawsze gromadzi się brud, a które przeważnie są niedostrzegane podczas codziennego, bieżącego sprzątania. Przeprowadzający kontrolę urzędnicy mogą w nie zajrzeć, a głupio byłoby wpaść na tak z pozoru błahych, słabych punktach, jak na przykład: brudne uszczelki lodówek, ociekacze na sztućce, wnętrza szafek na zastawę oraz szuflad, niewytarte do sucha garnki, niedoczyszczone garnki i blachy, ścierki wielorazowe, pojemniki na śmieci brudne od zewnątrz i wreszcie – kratki wentylacyjne.

Czyste blaty i podłogi tworzą pozorny wizerunek ładu. Niestety to za mało, by zapewnić w lokalu właściwe, higieniczne warunki do przetwarzania żywności. Pamiętaj, że masz prawo wymagać od swoich pracowników bezwzględnego dbania o czystość i bezpieczeństwo sanitarne lokalu. Sprzątajcie także tam, gdzie na co dzień nie sięga wzrok, a unikniecie konsekwencji.