Odbiór lokalu przez Sanepid - wymagania

...

O czym warto pamiętać przed oddaniem lokalu klientom? Czy możesz otworzyć lokal bez odbioru? Z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć, jeśli ominiesz punkty wymagane przez Sanepid?


Przede wszystkim pamiętaj, że Sanepid, to też ludzie :) Nikt nie chce celowo przeszkadzać Ci w prowadzeniu biznesu. Jednak przyjęte dyrektywy wymagają na przedsiębiorcach dostosowanie się do pewnych zasad.

Zacznijmy od tego, że odbiór przez Sanepid może przebiec szybko i bezboleśnie. Nie zastanawiaj się nad „dawaniem prezentów”. To nie są lata epoki komunizmu. Dziś działa tylko prawidłowe przygotowanie się do odbioru i działanie zgodnie z przepisami prawa.

Aktualne akty prawne możesz znaleźć np. na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno — Epidemiologicznej (np. dla Gdańska tutaj: http://www.psse.gda.pl/nadzor-sanitarny/sekcja-zapobiegawczego-nadzoru-sanitarnego/akty-prawne).

Nie możesz otworzyć lokalu bez odbioru Sanepidu, jeśli to zrobisz, narażasz się na mandat do 5 tys. zł. Jeśli nie radzisz sobie z przygotowaniem lokalu do odbioru, nie musisz tego robić samemu. Na rynku są firmy, które specjalizują się w przygotowaniu wszystkiego. Czasami lepiej zapłacić i mieć spokój.

Nie da się ominąć kontroli Sanepidu, możesz ją co prawda odwlec w czasie, np. nie odbierając korespondencji z Sanepidu, chociaż oczywiście takie działanie może zdenerwować ostatecznie urzędnika kontrolującego. Pamiętaj, że Sanepid kontroluje według ściśle określonych zasad, ale wiele też zależy od indywidualnych interpretacji urzędników i ich podejścia do tematu.

Wszystkie dokumenty, które należy przygotować do kontroli, znajdziesz w naszym poradniku, są to m.in. książka kontroli, książeczki sanepidowskie, projekt technologiczny lokalu, zeszyty do monitorowania np. temperatury, szkolenia BHP itd.